Közeledik a karácsony, annak minden szépséges percével és édes terhével együtt. A felkészült háziasszonyok már most listát, sőt, az igazán precízek menüsort írnak az elkészítendő ételekkel.
Azonban még mielőtt beszabadulna a család egy hipermarketbe, és bepakolná a karácsonyi kényeztetés alapját biztosító cukros zsákokat a bevásárlókocsiba, érdemes megállni egy pillanatra egy gyors eszmefuttatásra, hogy mitől is lesz idén édes a karácsony...
Olvasd el tippjeinket az "egészséges" vásárláshoz!
Első gondolataink: kristály-, barna- és nádcukor
Hazánkban a legelterjedtebb édesítőanyag a finomított kristálycukor, amit ipari körülmények között nyernek (hazánkban jellemzően) cukorrépából vagy cukornádból. A cukor magas energiatartalmú alapanyag, és mivel a gyorsan felszívódó szénhidráton kívül más tápanyagot nem tartalmaz, „luxus kalóriaként” számoljunk vele.
Legyünk tisztában azzal is, hogy a barnacukor is ugyanezzel a beltartalmi értékkel bír. Előállításakor a finomítatlan kristálycukorhoz hozzáadják a cukorgyártás egyik melléktermékét – a melaszt –, ennek köszönheti jellegzetes színét, aromáját és ragacsosságát, amely tulajdonságai miatt olyan közkedvelt a süteményekben.
A répacukor mellett a nádcukor adja a világ cukorgyártásának több mint felét. Energiatartalma azonos a répacukoréval, ezt is megtalálhatjuk barna kivitelben, aminek a közhiedelemmel ellentétben nincs egészségvédő hatása.
Cukor helyett
Ha valaki ódzkodik az édesítőszerektől, de szakítana a cukor tradíciójával, annak itt a lehetőség, hogy kipróbálja édesítésre például az aszalt gyümölcsöket. Ugyan ezek is magas energia- és szénhidráttartalmúak, de értékeik a cukorénál alacsonyabbak, és a natúr cukorral ellentétben magas az ásványianyag- és vitamintartalmuk. Használhatjuk őket a cukor egy részének helyettesítésére, édes ízük miatt remek társai a háziasszonynak pl. muffinokban, kekszekben. A süti tartalmasabb, különlegesebb lesz egy kevés datolyától, fügétől vagy aszalt szilvától.
Süteményeink ízesítéséhez használhatunk bátran mézet is, amely kalóriatartalomban ugyan megközelíti a cukor értékeit, de cserébe értékes ásványi anyagokat, antioxidánsokat tartalmaz, karakteres íze kiválóan illik az ünnepi hangulathoz.
A fruktóz (gyümölcscukor) is egyre népszerűbb édesítőszer. Közkedveltségét a kristálycukornál alacsonyabb vércukoremelő hatásának köszönheti, főzni-sütni kiválóan lehet vele, nincs mellékíze vagy fogyasztás utáni mellékhatása. (Meghatározott szénhidráttartalmú étrenden élőknek vagy fogyókúrázóknak azonban a fruktóz vonatkozó értékeit be kell számítaniuk a napi mennyiségekbe.) Aki még nem vásárolt fruktózt, ne lepődjön meg az árán, hiszen jóval borsosabb, mint hétköznapi társaié, viszont édesítőereje 30-50%-kal magasabb a kristálycukornál, tehát kevesebb is elég belőle.
Olvastad már?
Top 7 cukormentes ünnepi bonbon
Télen jön el igazán a kandiscukor ideje, hiszen meleg italokban oldódik leginkább. Feldobhatjuk vele teázásainkat, mivel színes és figurás formában is kapható, a gyerekek is imádni szokták.
Ha csökkenteni szeretnénk süteményeink energia- és szénhidráttartalmát, érdemes kipróbálni az eredeti recept fele-, kétharmadannyi cukorral, általában így is elég édes eredményt kapunk. Ha azonban a tésztához kell a cukor mennyisége, használhatunk energiamentes édesítőszereket, pl. eritritet, sztíviát.
Egészségünk érdekében érdemes próbálkoznunk a fenti, alacsonyabb kalóriatartalmat biztosító édesítési trükkökkel, hiszen minden 100 g (kb. 6 csapott evőkanál) kristálycukor energiatartalmának „semlegesítéséhez” egy átlagos nőnek legalább 45 percet kell kocognia. Persze ezt is lehet, hiszen a csendes téli estéken, friss levegőben futásnak is megvan a maga varázsa!