December 1. - AIDS nemzetközi világnap

Az aktív felvilágosító kampányok ellenére nemzetközi szinten és hazánkban is tovább nő a HIV fertőzöttek, AIDS betegségben élők száma.

Nekem az egész úgy kezdődött, hogy pont 20 évvel ezelőtt (ez egyébként teljesen véletlen!) londoni ösztöndíjasként önkéntesnek jelentkeztem a World Aids Day egyetemi figyelemfelhívó kampányához - amikor is egész nap tájékoztató kiadványokat és óvszert osztogattunk az egyetemistáknak. Mai napig élénken él bennem ez a nap.

December 1-e a Nemzetközi AIDS világnap, amelynek célja a HIV fertőzéssel, AIDS betegséggel kapcsolatos ismeretek terjesztése.

"2014-ben 271 új HIV-fertőzöttet regisztráltak Magyarországon. Ezzel az 1985 óta kiszűrt HIV-fertőzöttek száma 2845-re emelkedett. Ebben az időszakban 15-en haltak meg és 51-en betegedtek meg AIDS-ben. 2014-ben volt az eddigi legmagasabb AIDS stádiumban diagnosztizált új HIV fertőzésként regisztrált betegek száma Magyarországon! Sajnos már idén is született csecsemő fertőzötten hazánkban. Az AIDS okozta halálozások száma 2014-ben megduplázódott 2013-hoz képest!" - áll az Anonym Aids Tanácsadó Szolgálat sajtóközleményében.

HIV és AIDS - mi a különbség?

Az AIDS (Aquired Immunedeficiency Snydrome - szerzett immunhiányos tünetegyüttes) a HIV vírussal való fertőződés következtében kialakuló, ma még nem gyógyítható betegség.

A fertőzés vérrel, ondóval, hüvelyváladékkal és anyatejjel terjedhet, elsődleges fertőzési módjai az óvszer nélküli közösülés, a közös kábítószeres tűhasználat. Emellett történhet fertőződés transzplantációval, szülés vagy szoptatás során is.

A fertőződés utáni rövid időszakban (6 hét) észlelhetőek nem specifikus tünetek (láz, rossz közérzet, influenza-szerű tünetek stb.), sokaknak ezek fel sem tűnnek, vagy nem tapasztalnak semmit. Ezt követően évekig (2-7 év) élhet HIV+-ként a fertőzött ember anélkül, hogy tudomása lenne betegségéről. A következő szakaszban újra megjelennek és tartósan fennmaradnak különböző, nem specifikus tünetek - hasmenés, rossz közérzet, testsúlyvesztés, hányás, láz, bőrtünetek stb. - ilyenkor keresik fel legtöbben az orvost. A negyedik szakasz maga az AIDS, azaz egy tünetegyüttes, amikor a fertőzött személy immunrendszere már nem képes felvenni a harcot a különböző, egyébként "hétköznapi" fertőzésekkel, és amelyek bármelyike halálos lehet számára. (A fent idézett sajtóközleményből kiderül, hogy hazánkban sokan csak ebben, az utolsó stádiumban mennek el az orvoshoz!)

A jelenleg rendelkezésre álló gyógyszeres lehetőségekkel a betegség nem gyógyítható, de a fertőzöttek élete meghosszabbítható.

A fertőzés nem válogat, életkortól, nemtől függetlenül bárki megfertőződhet.

A fertőzés elkerülésének egyetlen módja a védekezés.

  • Szexuális közösülésnél, különösen alkalmi, kevésbé ismert partner esetén mindig használj óvszert!
  • Sose használj közös tűt!
  • Beszélj róla! - Gyermekeiddel, szüleiddel, orvosoddal, tanáraiddal! Ismerd meg a betegséget, a fertőzési lehetőségeket!
  • Ha kockázatos eseményt vélsz felfedezni a múltadban, menj el (anonim) szűrésre! Ne legyél szégyenlős!

Hova fordulhatsz, ha úgy érzed segítségre, tanácsra lenne szükséged?: Anonym AIDS Tanácsadó Szolgálat

További információkat a betegséggel kapcsolatban itt találsz.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...