A közelmúltban már mi is írtunk arról a francia nemzetgyűlésen tett javaslatról, ahol egyhangúan megszavazták, hogy a nagyobb szupermarketekben el kell adományozni azokat az élelmiszereket, amelyeknek pár napon belül lejár a szavatosságuk. A mindennapjaink.hu szerint szerződésekkel fogják kötelezni az üzleteket, és ha elmulasztják, büntetés a következmény. Ez a rendszer jogilag is véget vet annak, hogy óriási mennyiségű ételt pusztítsanak el feleslegesen.
Körülbelül 7,1 millió tonna élelmiszert dobnak ki Franciaországban minden évben.
Az élelmiszer-hulladék egyre sürgetőbb probléma. Az új francia törvény meghatározó példa az Európai Uniónak, és más nemzetek számára is.
A törvényjavaslat várhatóan hatályba lépjanuár 13-án, miután szavazott a szenátus (a parlament felsőháza.)
A nagykereskedők tehát a jövőben nem semmisíthetik meg az eladatlan élelmiszereket, hanem vagy újra kell hasznosítaniuk, vagy jótékony célra kell felajánlaniuk. Ez vonatkozik a kiskereskedőkre is.A 400 négyzetméteresnél nagyobb szupermarketeknek kötelezővé teszik a jótékonykodást.
Az eladatlan árut a megfelelő szervezetek átveszik, és szétosztják.
Az intézkedés a pazarlás minden formájára vonatkozik. Azokat az élelmiszereket, amelyek emberi fogyasztásra már nem alkalmasak, takarmányként vagy komposztként kell újrahasznosítani.
Az ötlet egy társadalmi kezdeményezésből indult, a petíciót elindító képviselő most már azt szeretné, ha az egész Európai Unióra kiterjedő tiltást sikerülnie kiharcolniuk.
A francia javaslat nyomán tavaly májusban a 444.hu is részletes cikkben nézett utána, hogy mi a helyzet Magyarországon, ahol évente 1,8 millió tonna élelmiszer kerül a szemétbe.
Ez is érdekelhet!
Hívj meg egy migránst ebédre, adj helyet egy idegennek az ünnepi asztalodnál!