Alkoholok a mélyhűtőben

Jön a tél! De tényleg. És jönnek az ünnepek is, sok helyen készül házi likőr ajándékba, és itt a NoSalty-n is segítünk majd nektek néhány ötlettel. De mehet-e a mélyhűtőbe?

Hadd tegyünk pontot a végére: igen. És hogy ez miért kérdés? Mert többen vagyunk, akik megjárták, hogy az ásványvizet, alaplét vagy akár a gyümölcsléből készült fagyit túl kicsi tartályba töltöttük, és bizony bizony előfordult velünk, figyelmetlenekkel, hogy az az üveg szétfeszült, a fagyi kicsorgott, és kinyomta a fagyipálcát, az alaplé dobozát pedig nem lehetett újra becsukni, míg fagyott volt a folyadék.

Általános iskolás tananyag (de mennyi minden az, és mégis elfelejtődik), hogy a jég nagyobb térfogatú, mint a víz, ami önmagában érdekes, hiszen ami meleg, annak a részecskéi gyorsabban vibrálnak, ezért több helyet foglal, ami hideg, annak a részecskéi lelassulnak, azaz a térfogat csökken. Ez a víznél viszont pont fordítva van. Ha visszaidézzük a további emlékeket, a vízmolekula (H2O) nagyon hasonlít egy Mickey-egér fejére, ahol az oxigén molekula a fej, és a két hidrogén a két nagy fül. Vagyis a hidrogénmolekulák 'feljebb' vannak. Anélkül, hogy a bonyolult kémiába belemennénk, elmondhatjuk, hogy pontosan ezek miatt a hidrogénkötések miatt fagyáskor egy olyan szerkezet alakul ki a vízmolekulák között - ami egy tetraéderre emlékeztet -, amiben sok az üreg, hézag, tehát nő az anyag térben elfoglalt helye, a térfogata is. Ezt a növekedést kell figyelembe vennünk, ha vizet vagy magas víztartalmú dolgokat fagyasztunk, vagyis megfelelő, kb 9%-kal nagyobb edény kell a fagyasztani kívánt folyadék tárolásához!

Más folyadékoknál ez nem így van, de a konyhai körülményeket, egy átlagos otthoni mélyhűtő fagyasztójának teljesítményét figyelembe véve mondhatom, hogy nagyrészt nem a molekulák szerkezete miatt. A víz fagyáspontja 0°C, ezt bármilyen mélyhűtő könnyedén teljesíti. Más anyagoknak viszont ennél jóval alacsonyabban van a fagyáspontja. Ezért van az, hogyminél zsírosabb tejszínből vagy tejből készül a fagylalt, annál krémesebb, mert a zsír lassabban fagy, mint a víz, ezért mire a vízmolekulák teljesen megfagynak, a zsír akár még kenhető állagú is maradhat. Az alkohollal ugyanez a helyzet. Egy magas - és nagyon fontos, hogy magas - alkoholtartalmú italt általában nem is tud megfagyasztani egy házi fagyasztó. A 40% körüli alkoholtartalom már garantálja, hogy csak kb -68°C-on fagyjon meg az ital, pl. a vodka, vagy a pálinka, még akkor is, ha ezek egy része szintén víz. A tiszta etilalkohol-114°C-on fagy meg, úgyhogy az ilyen magas alkoholtartalmú italoknál valahol a0°Cés 114°C között van az igazság. A sör azonban a maga általában egyszámjegyűszázalékéval, de még a bor is a 12-15%-os alkoholtatalommal viszont szinte biztos, hogy egy hideg téli éjszakán az erkélyen vagy a fagyasztóban megfagy, és itt vízről beszélünk, úgyhogy óvatosan azokkal a palackokkal, mert szétrepeszti az üveget is.

A jó vodka viszont hidegen jó, hideg pohárból, egyenesen az orosz téli hidegből (jobb híjján fagyasztóból). A pálinka gyümölcsössége elveszik a hidegben, az aromák kevésbé szabadulnak fel, mégis sokan a pálinkát is fagyasztóban tartják. Egy biztos: megfagyni, na azt nem fog.

Áfonya likőr

Erdélyből szoktunk hozni áfonya likőrt, de az nagyon hamar el szokott fogyni. Ez az utánpótlás egész évben beszerezhető, hiszen a boltokban lehet áfonyát kapni.

Házi narancslikőr Epercsóktól

Mindig vágytam egy kis üveg narancslikőrre, nagyon klassz, ha időben rászánjuk magunkat. 3 hét várakozás után rengeteg mindenbe fogjuk használni, de ha nem sajnáljuk, jó kis karácsonyi ...

Karácsonyi likőr

Az egyik reklámújságban láttam meg a receptet és rögtön kedvet kaptam az elkészítéséhez. Mivel volt hozzá itthon minden, gyorsan nekiláttam. Bevallom őszintén nagyon kíváncsi voltam ...

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...