Fiatalosak szeretnénk maradni, jól szeretnénk kinézni, egészségünknek egyre több figyelmet szentelünk. Ezért sportolunk, körültekintőbben válogatunk a drogériák kínálta termékek közül és végezetül, de nem utolsó sorban, egyre többet foglalkozunk azzal is, amit megeszünk.
Az étkezéssel kapcsolatban millió információval találkozunk nap mint nap: a divatdiéták sora végtelen, egyre több magazinban és online felületen olvashatunk tippeket, jótanácsokat. Sokszor pont ez a hatalmas információhalmaz okozza a fejtörést: egyszerűen képtelenek vagyunk eldönteni, hogy akkor most mit szabad enni és mit nem.Így fordulhat elő, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozásra törekedve olyan ételeket söprünk ki végleg a kamrából, amelyek igenis hasznosak a szervezetünk számára
Lássuk, melyek ezek a méltatlanul száműzött alapélelmiszerek!
1. Tojás
Az egyik főbűnös: a magas koleszterinszint okozója. Gondolták ezt róla legalábbis az elmúlt évtizedekben. Valójában a túlzott kalóriabevitel és az ebből adódó elhízás ami a magas vérzsírszintérték legfőbb rizikótényezője. Mai tudásunk szerint a megfelelő mennyiségű – heti 4-6 db – tojásfogyasztás előnyökkel jár.
Olvasd el cikkünket a tojás értékes tulajdonságairól!
Tojást a kiegyensúlyozott étrendbe!
Ha mindennap nem is ajánlott tojásrántottával indítani a reggelt, de egy jó ’visszaszoktató’ tipp azoknak, akik újra meg szeretnének barátkozni vele: készíts rántottát egy egész tojásból és két tojásnak csak a fehérjéből. Hogy a színe is hiteles legyen, reszelj hozzá egy kevéske Cheddar sajtot vagy tegyél bele kurkumát!
2. Tejtermékek
Sok, most divatos diéta ezen élelmiszercsoport eltiltásában látja a tökéletes egészség kulcsát. Pedig a sajtok, a joghurt, a kefir, a túró, a tej kiváló teljes értékű fehérje- és jól hasznosuló kalciumforrások. Fehérjetartalmuk, főként a zsírszegényebb sajtoknak a húsokéval vetekszik. Nem lehet eleget beszélni a joghurt bélflórára gyakorolt jótékony hatásáról sem. Természetesen részesítsük előnyben a natúr termékeket és ízesítsük ezeket magunk friss vagy fagyasztott gyümölcsökkel turmixolva.
Olvastad már?
Tuti páros: prebiotikum+probiotikum
3. Tésztafélék
Lássuk a tésztát! Melyek is az előnyös tulajdonságaik? Finomak, gyorsan elkészíthetőek, változatosak. És akkor miért iktattuk ki a mindennapi étkezéseinkből? Mert hizlalnak.Természetesen a tésztaételekre is igaz, hogy nem az adott alapanyag hizlal hanem inkább annak elfogyasztott mennyisége. Egy 6-8 dkg (szárazon mért) tésztát, joghurtos mártással készített csirke- vagy pulykamellet tartalmazó, sok-sok szezonális zöldséggel megspékelt főfogás nem csak egészséges, finom, laktató és nagyon jól néz ki, hanem még az ebédre szánt ~500 kalóriánkat sem lépjük vele túl.
Válasszunk teljes őrlésű tésztát a magas rosttartalom érdekében vagy durumlisztből készültet, mert ez utóbbit keményítőszerkezete miatt hosszabb ideig bontja a szervezet, így nagyobb a telítőértéke, mint a klasszikusnak számító tojásosnak.
Olvastad már?
Fogyni szeretnék! Ehetek tésztát?
4. Burgonya
Ha burgonya, akkor a káliumon a fókusz: ez az ásványi anyag sejtjeink működéséhez nélkülözhetetlen, szerepe van többek között a vércukorszint szabályozásában, a sav-bázis egyensúly fenntartásában és számos enzim működésében. Hosszabb ideje fennálló hasmenés vagy hányás során nem csak a koplaló diéta miatt jó választás a főtt burgonya, hanem mert a nagy mennyiségben kiürült káliumraktárainkat is helyreteszi.
Olvastad már?
Top 10 alakbarát burgonyás tipp
5. Olajos magvak
Még a nevük is ijesztő lehet sokak számára, hiszen azt sugallja: ezek az alapanyagok igazi kalóriabombák. Igazság szerint ez így is van. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem lehet szerepük a kiegyensúlyozott, de akár még a testsúlycsökkentő étrendben is - pusztán a fogyasztási mennyiségre kell ügyelni. Az ajánlott a mennyiség kb. egy kis női maroknyi egy alkalommal. Viszont ezt majd minden nap ajánlott elfogyasztani! A napraforgómagban, lenmagban, tökmagban stb. található többszörösen telítetlen zsírsavak védik a szívünket, táplálják bőrünket (nem hiába sok kozmetikai termék alapanyagai).
Olvastad már?
6. Kenyerek és pékáruk
Az elsők között szerepel, amit kiiktatunk étkezéseinkből az egészséges táplálkozásra törekedve gondolván, hogy ezek a termékek csak üres, felesleges szénhidrátforrások.
Ám azt fontos tudni, hogy egy teljes kiőrlésű kenyér vagy pékáru - legyen az búzából, rozsból, tönkölyből - kiváló, a normál bélműködést segítő élelmi rost forrás, továbbá növényi eredetű fehérjetartalma magas és bővelkedik értékes ásványi anyagokban (magnézium, szelén, cink).
Olvasd el cikkünket a teljes kiőrlésű termékek előnyeiről!:
Tényleg jobb a teljes kiőrlésű?
7. Kényeztető ételek és italok
Úgy hisszük, az alkoholos italoknak és az édességeknek nem lehet helye az étlapunkon, ha egészségesek akarunk maradni. Vasakarattal ellenállunk egy darabig, ám a „tiltott gyümölcs mindig édesebb”, így egyhamar kísértésbe esünk, ami viszont hangulatunkat és lelkesedésünket rombolja. Emellett ezen kényeztetések lélekre gyakorolt pozitív hatása vitathatatlan, így nem csak a kiegyensúlyozott táplálkozásnak az alapja, hanem az életüknek is. Persze csak ha ügyelünk a mértékre!
Alkoholos italok közül válasszuk a vörösbort: rezveratrol-tartalma bizonyítottan véd a szív– és érrendszeri megbetegedések ellen és szerepet játszik a daganatos betegségek megelőzésében is. Desszert gyanánt (hetente 1-2-szer) válasszunk joghurt-, túró-, gyümölcstartalmú süteményeket, kevés cukorral vagy édesítőszerekkel készítve.
via Prevention.com