Amikor valaki sportolni kezd, általában a fogyás az elsődleges cél. A rendszeres mozgás azonban nem csak azért fontos, hogy könnyebben érjük el ideális testsúlyunkat és elkerüljük, hogy a nehezen lefaragott kilók vissza jöjjenek. A rendszeres sport ugyanis valódi csodaszer.
1. Sporttal megőrizheted az egészséged!
Rendszeres és megfelelő intenzitású testmozgással számtalan betegséget meg lehet előzni. Csökken többek között a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a magas vérnyomás kialakulásának kockázata is.
Ha rendszeresen jársz futni, biciklizni vagy bármilyen más cardio edzésre, a szívizom bal kamrája egy idő után megvastagodik, térfogata pedig megnő. Ennek következményeként a szíved egy összehúzódással több oxigéndús vért tud majd a sejtjeidhez juttatni. Alacsonyabb lesz a nyugalmi pulzusod és az edzések során is terhelhetőbb leszel, ráadásul csökken a visszerek és a trombózis kialakulásának veszélye is.
Ez persze csak abban az esetben igaz, hogyha te minden edzésen a számodra legoptimálisabb pulzustartományban dolgozol, akár zsírégetés, akár állóképesség fejlesztés a cél. A cardio edzés viszont önmagában még nem elég, érdemes megfelelő intenzitású súlyzós edzéseket is beépíteni az edzésprogramodba. Annak érdekében, hogy a leghatékonyabb terhelést add a testednek, mindenképpen kérd ki edződ segítségét.
Olvastad már?
Nehezedre esik a futás? Tanuld újra!
2. Vezesd le a stresszt!
Sokszor hallottam már az emberektől, hogy nem szeretnek mozogni, mert nem volt korábban sikerélményük, nem találták meg azt a sportot, amit hosszútávon és élvezettel tudnak űzni. Éppen ezért az a tudat, hogy sportolni kell, még plusz feszültséget generált bennük, egészen addig, amíg nem kezdték el újra felfedezni, hogy milyen jól eshet egy megfelelő intenzitású, sikerélményekkel teli edzés.
Abban az esetben, ha teljesen ki tudsz kapcsolni, ki tudod zárni a külső körülményeket és csak magadra és a testedre koncentrálsz edzés közben, a mozgás igazi felszabadító erőként hat majd rád és valódi antidepresszáns lehet számodra is. Edzés közben ugyanis a szervezet több "boldogság hormont" is termel, ilyen a dopamin, a szerotonin és az endorfin is.
3. Maradj friss!
Biztosan te is tapasztaltad már, hogy azokban az időszakokban, amikor nem volt időd sportolni, sokkal nehezebben tudtál koncentrálni a feladataidra és előfordult az is, hogy a szellemi teljesítményed sem volt olyan, mint ahogy azt te elvártad volna magadtól. Edzés után viszont sokkal könnyebben tudtál koncentrálni a feladataidra.
Ennek az egyik oka, hogy a mozgás csökkenti stresszt, a másik pedig, hogy edzés alatt felpezsdül az agy véráramlása is, így sokkal könnyebbé válik minden szellemi tevékenység. Legyen az munka, vagy tanulás.
4. Legyél kipihent!
Sajnos sokszor előfordul, hogy nem alszunk eleget. Forgolódunk éjjel, mert nyomasztanak a hétköznapi teendők. Munkahelyi stressz, családi konfliktus, anyagi problémák, hogy csak néhányat említsek. Ahhoz viszont, hogy a szervezet rendesen regenerálódni tudjon, minimum hat óra pihentető alvásra lenne szükség. Ha rendszeresen edzel nemcsak az alvás ideje, hanem a minősége is sokkal jobb lesz. Arra viszont figyelj, hogy ne közvetlenül lefekvés előtt menj el edzeni, mert akkor nehezen fogsz tudni elaludni!