12+1 dolog, amit nem sejtettél a táplálkozás elmúlt 150 évéből

Pirítós közé tették az első burgert, kocsonyás almaszósz volt az első menü az űrben, feledékenységből találta fel a pálcás jégkrémet egy kisfiú. 

Idén 150 éves a világ egyik vezető élelmiszergyártója, a Nestlé, ebből az alkalomból összegyűjtöttünk 12+1 érdekes tényt az elmúlt másfél évszázad táplálkozástörténetéből. A vállalat utazó kiállítással népszerűsíti a kiegyensúlyozott táplálkozást.

1. Magas csecsemőhalandóság szülte a tápszert

A 19. században Svájcban magas volt a halálozási arány azok között a kisbabák között, akiket édesanyjuk nem tudott szoptatni és nem állt rendelkezésre megfelelő táplálék. A kort jellemző súlyos problémával az akkoriban gyógyszerészként dolgozó Henri Nestlé is szembesült, és 1867-ben kifejlesztette a modern csecsemőtápszer elődjét, amelyet a gyerekek újszülött kortól képesek voltak megemészteni.

2. 120 éve hódít a hamburger

A 19. és a 20. század fordulójára teszik az általunk is ismert hamburger megjelenését, amelyet eleinte nem zsömlében, hanem két pirítós kenyér közé téve szolgáltak fel. A népszerű étel az első világháború után egészült ki az Egyesült Államokban az Európából származó hasábburgonya fogyasztásával. Innen indult világhódító útjára a később gyorsétterminek nevezett táplálkozáskultúra.

3. Társadalmat szervezett a krumpli

A 19. század a modern ipar, a nagyvárosok kialakulásának időszaka Európában. A szén és az acél mellett ehhez egy harmadik fontos „kincs” is kellett: az Európában ekkoriban elterjedő burgonya, amely lehetővé tette a népesség nagyarányú növekedését, egyúttal a gyári munkáskezek biztosítását.

4. Konzervek lettek a városi lét zálogai

A 19. század második felében a gyárak új lakók tömegeit vonzották a városokba. A városi lakásokban, kicsi udvarokban az élelmiszer-önellátás nem volt lehetséges – ekkor jelentek meg az élelmiszerboltok. A könnyebb szállítás, hosszabb eltarthatóság praktikus szempontjai hívták életre az üvegekben, dobozokban tartósított zöldségek, gyümölcsök, húsáruk készítését, azaz így született meg a konzervgyártás.

5. A vendégmunkások voltak a gyros nagykövetei

Az élelmiszerkereskedelem kialakulásával nem csak az egyes régiók, de az egész világ terményei elérhetővé váltak a kontinensen. Az 1950-es évektől aztán a konyhák is vándorolni kezdtek: a Nyugat-Európába költöző vendégmunkások, bevándorlók révén a pizza, a girosz, a kebab vagy a stilizált ázsiai ételek mindenütt ismertté váltak, mára, a globalizálódó világban a thai, az indiai, a vietnámi vagy a mexikói konyha is meghódította Európát.

6. Kávétúltermelésből lett a Nescafé

Míg rövidesen az okozhat problémákat, hogy nem terem elég kávé a növekvő igényeknek megfelelően, addig az 1930-as években éppen az jelentett gondot, hogy túlságosan sok termett belőle. A Nestlé kutatói a brazil kormány kérésére kezdtek el dolgozni egy olyan kávé megalkotásán, amely hasznosítja a többlettermelésből származó kávémennyiséget, és hosszú ideig, a kávé minőségét megőrizve eltartható. Így született meg a ma is népszerű 100 százalék kávét tartalmazó instant por, a Nescafé.

7. Az első ember, aki az űrben evett

Nem csak az első amerikai volt, aki megkerülte a Földet, John Glenn volt egyben az első ember, aki az űrben evett 1962-ben a Friendship 7 fedélzetén. Kocsonyás állagú almaszószt, spagettit és marhasültet falatozott.

8. Egy kisfiú véletlenül találta fel a pálcás jégkrémet

Mindössze 11 éves volt Frances William Epperson, amikor egy véletlen folytán feltalálta a jégkrémet. 1905-ben történt, hogy a kis Frank házuk teraszán felejtette éjszakára édes üdítőitalát, sőt, figyelmetlenségből még a keverőpálcát is benne hagyta. Ám aznap különösen hideg volt az éjszaka, így a pálca belefagyott az üdítőbe. Először barátaival és családjával osztotta meg felfedezését, felnőttként azonban már üzleti lehetőséget is látott benne, ezért 1923-ban levédette szabadalmát.

9. A radartechnológiának köszönhető a mikrosütő

Percey Spencer éppen egy radarállomás felépítésén dolgozott, amikor egy véletlen folytán felfedezte, hogy a mikrohullámú sugárzás az ételek felmelegítésére is alkalmas. Egy működő radar közelében azt vette észre, hogy a táskájában lévő csokoládé olvadni kezdett. Rájött, hogy a radar által kibocsátott mikrohullámú sugarak olvasztották meg a csokoládét. Az első étel, amit ezzel a módszerrel készítettek el, a pattogatott kukorica volt.

10. Kacsával és libával indult a mirelitipar

Noha az ételek fagyasztását régóta használják tartósításra, a mélyfagyasztás ipari-kereskedelmi felhasználása az 1800-as évek második felében kezdődött, amikor egy leleményes orosz vállalat kis mennyiségben kacsákat és libákat szállított Londonba. 1899-re a Baerselman testvérek vállalata fagyasztókamrákat létesített az Oroszország és Anglia közötti élelmiszerkereskedelem kiszolgálásához, igaz, ezek kezdetben csak a hideg hónapokban működtek. Az első mirelit pizza az 1950-es években az Egyesült Államokban jelent meg.

11. 100 évre elfelejtettük a kölest

Magyarországon a 20. században számos korábban népszerű élelmiszer fogyasztása szorult vissza, vagy tűnt el teljesen az étrendből. Az árpa, a hajdina, a köles és Erdély kivételével a kukoricakása és a kukoricaliszt hosszú évtizedekre teljes feledésbe merültek táplálkozási szempontból, és csak a reformétkezés megjelenésével tértek vissza a 20. század végén, a 21. század elején.

12. A disznóöléstől semmi sem veszi el a kedvünket

Bár a húsipar jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt 150 évben, a disznóölés hagyománya a 21. századra sem kopott ki, hiszen ezek az alkalmak társadalmi eseménynek számítanak, a városban élő rokonokat, érdeklődőket is vonzzák telente. A házias ízek iránt ismét egyre nagyobb a kereslet, ugyanakkor a füstölt áruk kevésbé népszerűek, a friss hús és a kolbász viszont egyre inkább az.

+1. Nyúl nélkül startolt a Nesquik

A népszerű kakaópor ugyan már 1948-ban megjelent a boltok polcain – elsőként az Egyesült Államokban – , azonban csomagolásán még nyoma sem volt nyuszinak. A mára ikonikussá vált nagyfogú állat csak a hetvenes években tűnt fel egy tévéreklámban. Az első Nesquik-nyúl az eperízű italporon jelent meg, ez a korai rózsaszín nyuszifigura azonban legfeljebb távoli rokona lehetett a mai reklámfigurának. A ma világszerte ismert karakter a spanyol Ramon Maria Casanyes munkája.

A 150 éves Nestlé A táplálkozás titkai nevet viselő, interaktív utazó játéktérrel mutatja be az elmúlt 150 év innovációit és hívja fel a figyelmet a kiegyensúlyozott étrend fontosságára. A vállalat, ahogy az elmúlt, úgy az elkövetkező 150 évben is azért dolgozik, hogy táplálkozás iránti szenvedélyével hozzájáruljon az emberek életminőségének javulásához. Ennek érdekében játékos, szórakoztató módon kívánja oktatni a gyerekeket és a felnőtteket a kiállításon. A látogatók többek között azt is megtudhatják, hogy jutunk el a kávécserjétől az instant kávéig, hogyan tartósítanak szárítással, illetve mire van szüksége házi kedvenceinknek. A kiállítás május 21-22-én a pécsi Árkádban, május 28-29-én a budapesti Árkádban, június 4-5-én a Westendben, 10-11-én az Eurocenterben, 12-én Szerencsen, a GYERE napon, 18-19-ben a győri Árkádban, végül pedig 25-26-án a Millenáris Parkban a Millipop játszóházban látogatható.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...